Aktuality

31. 5. 2021

Vicepremiér K. Havlíček pozdraví účastníky webinářů GREEN DEAL z recyklačního závodu

Během svého víkendového programu předtočil v kulisách recyklační technologie SUEZ CZ v Němčicích nad Hanou vicepremiér Karel Havlíček zdravici pro účastníky webinářů GREEN DEAL – hrozba, nebo příležitost? Zdravice odstartuje první webinář 15. 6. 2021 a následovat budou příspěvky zástupců MPO (náměstkyně Silvana Jirotková), MŽP (ministr Richard Brabec), Svazu průmyslu a dopravy (viceprezident Radek Špicar) a představitelů průmyslu (Jaroslav Rokos za Sokolovskou uhelnou).

Webináře se konají pod záštitou Ministerstva průmyslu a obchodu a Ministerstva životního prostředí.

Registrace je ještě otevřená.

Produkty recyklačního průmyslu je třeba lépe dostat do oběhu, uvedl vicepremiér a ministr průmysl a obchodu Karel Havlíček, když spolu s dalšími zástupci ministerstva průmyslu a obchodu navštívil v sobotu 29. května recyklační závod SUEZ CZ v Němčicích nad Hanou a potkal se zde také se zástupci České asociace oběhového hospodářství (ČAObH). Už pátým rokem SUEZ vyrábí v Němčicích kvalitní regranulát z LDPE odpadních fólií v množství 4 500 tun ročně. Původně pouze průmyslový odpad je doplňován ve spolupráci se společností EKO-KOM o stále vyšší podíl komunálního plastového odpadu. To klade nároky na obsluhu i technologii, a i přesto tady dosahuje tým technologie pod vedením Jana Šimánka vysoké kvality regranulátu. Obchodní tým se pak stará o odbyt u výrobců plastových fólií. Ti se nacházejí z větší části v zahraničí, místní výrobci neprojevují o recyklovanou surovinu, byť ve vysoké kvalitě, zatím takový zájem. „Převážná většina našeho regranulátu, asi 80 procent, jde do zahraničí. Třeba právě do států, které už mají vytvořené podmínky pro podporu odbytu z recyklace. A to je de facto to, co nám nejvíce chybí, to znamená podpořit a rozvinout trh s produkty z recyklace a podpořit odbyt,“ řekl technický ředitel SUEZ CZ Petr Špičák a přední expert ČAObH na oběhové hospodářství.

Karel Havlíček strávil v provozu a při diskusích se zástupci ČAObH téměř dvě hodiny. Zajímal se o technické a provozně ekonomické souvislosti recyklace. Na dotaz, co přesně potřebuje recyklační průmysl pro svůj rozvoj, se mu dostalo jednoznačné odpovědi: především stabilní a motivující podporu odbytu recyklovaných surovin. Ještě týž den vicepremiér uvedl pro média, že do podpory recyklace půjdou z Národního plánu obnovy 3,5 miliardy Kč, a dále řekl, že je také zapotřebí výrobky vzniklé díky recyklace lépe dostat do oběhu. „Tady máme co dohánět. Je to o změně legislativy. Musíme více tlačit na to, aby průmysl využíval produkty, které jsou recyklované v určitých procentech,“ řekl ministr pro přítomné novináře. Výraznou roli podle něj v tomto směru hraje také marketing a motivační nástroje, především daňové.

Aktuality