News

10. 3. 2025

Czech project PolyEnvi21 addresses rapid detection of plastic recyclate quality

Kontrola recyklátů od dodavatelů a ochrana výrobního procesu před kontaminací degradovanými plasty, to je cíl projektu PolyEnvi21. Nová technologie bude mít široké využití nejen pro obaly, ale i pro textilie nebo v automotive.

Recyklace, základ oběhového hospodářství, je zejména u plastů složitou disciplínou. Proto se na ně zaměřila Směrnice o jednorázových plastech (SUP – single use plastics) a navazující nové Nařízení o obalech a obalových odpadech (PPWR). Vysoké nové cíle obsahu recyklátu v plastových obalech a další povinnosti speciálně pro plasty začínají být postupně závazné již od letošního roku až do roku 2040. 

Podle platného Zákona o obalech, který převzal část transpozice směrnice SUP musí od letošního roku PET nápojové lahve obsahovat minimálně 25 % recyklátu. Od roku 2030 je to 30 %, a týká se to již všech plastových nápojových lahví, ne pouze z PETu.

PPWR dále rozšiřuje povinnost plastového recyklátu nejen v plastových nápojových lahvích, ale ve všech plastových částech obalů. Od roku 2030 jsou to následující minimální procentuální podíly recyklovaného materiálu získaného ze spotřebitelského plastového odpadu:

  • 30 % u obalů určených pro styk s citlivými produkty, jejichž hlavní složku tvoří polyethylentereftalát (PET), kromě plastových nápojových lahví na jedno použití; 
  • 10 % u obalů určených pro styk s citlivými produkty, jež jsou vyrobeny z jiných plastových materiálů, než je PET, kromě plastových nápojových lahví na jedno použití;
  • 30 % u plastových nápojových lahví na jedno použití;
  • 35 % u jiných plastových obalů

Od roku 2040 je objem recyklátu ještě vyšší:

  • 50 % u obalů určených pro styk s citlivými produkty, jejichž hlavní složku tvoří PET, kromě plastových nápojových lahví na jedno použití;
  • 25 % u obalů určených pro styk s citlivými produkty, jež jsou vyrobeny z jiných plastových materiálů, než je PET, kromě plastových nápojových lahví na jedno použití;
  • 65 % u plastových nápojových lahví na jedno použití;
  • 65 % u jiných plastových obalů

Pro výrobce obalů bude proto v následujících letech důležité získat nejen dostatečný objem plastového recyklátu, ale i jeho dobrou kvalitu. Metodou, jak rychle a spolehlivě detekovat degradovaný plastový recyklát, se zabývá Národní centrum kompetence polymerních materiálů a technologií pro 21. století v projektu PolyEnvi21

Řešení projektu s podporou Technologické agentury ČR probíhá od roku 2023 do roku 2028. Environmentálně nezávadné využívání termoplastů je vázané na efektivním postupu jejich recyklace. V této souvislosti je pozornost věnována především zvýšení účinnosti sortování vytříděných termoplastů a způsobu jejich následného využití v průmyslovém měřítku. 

Projektový tým složený se zástupců akademických pracovišť, technologických center a průmyslových partnerů řeší téma v několika dílčích projektech. Z pohledu zefektivnění procesu recyklace a využívání recyklovaných termoplastů jsou důležité především tyto dva výstupy:

  • Marker pro značení recyklátů na bázi organických sloučenin, který vykazuje fluorescenci v infračervené oblasti, konkrétně při 750 nm. Přídavkem koncentrátu tohoto markeru do recyklovaných materiálů lze již při koncentraci 20 ppm jasně detekovat, že se jedná o recyklovanou surovinu. Marker má omezenou stabilitu na světle a dle dostupných informací se nebude hromadit v termoplastu v rámci dalšího recyklačního cyklu. Jedná se o organický netoxický materiál, který v případě chemické recyklace nebude do pyrolýzního oleje zanášet další nežádoucí nečistoty.
  • Spektrální měření určující stabilitu recyklovaného termoplastu. V současné době probíhá testování NIR spektrometrie jako jednoduché rychlé spektrální metodiky k určení stability recyklátů. Cílem je včas vyeliminovat ty recyklované materiály, jejichž fyzikálně-chemické vlastnosti jsou v důsledku rozkladu natolik nevyhovující, že by mohly narušit kvalitu celé výrobní šarže. Cílem je vypracovat metodiku, která by měla snadno a rychle určit hranici použitelnosti daného recyklátu v dalším výrobním procesu. Nevyhovující materiály pak bude možno zpracovávat např. pomocí chemické recyklace typu pyrolýzy nebo energeticky.

Nová analytická metoda bude vhodná i pro textilní syntetické materiály, zejména PES. Kvalita recyklátu ovlivňuje mechanické vlastnosti a proces barvení textilií. Identifikace recyklátů překračující stanovené kvalitativní limity umožní včasné technologické zásahy a eliminaci z výrobního procesu.

V automobilovém průmyslu umožní nová detekce recyklátu dodržovat vysoké kvalitativní parametry plastů spojené s jejich stabilitou v rozmezí teplot -40 až +80 °C, dále mechanickou odolnost a stabilitu senzorického vnímání.

Foto: Vpravo – plast s markery a jejich fluorescence.

Source: obaly21.cz

News, News - Cluster chemical recycling, News - Cluster packaging, Legislation - Cluster packaging (all), Legislation - Cluster chemical recycling (all), Legislation (all), Legislation (all), Legislation Czech Republic, Legislation Czech Republic, Legislation Czech Republic, Legislation Czech Republic, Legislation EU, Legislation EU, Legislation EU, Legislation valid, Legislation valid, Legislation in preparation