Aktuality

3. 5. 2023

Má-li se obec chovat s péčí řádného hospodáře, měla by přenést na občana odpovídající výši nákladů za likvidaci odpadu

Sněmovna minulý týden projednala pozměňovací návrh k vládní novele o místních poplatcích. Navrhující poslanci různých koaličních stran se posunutím maximální možné výše poplatků za odpady snaží zohlednit inflaci, ceny energií i rostoucí skládkovací poplatek. Pokud vládní návrh zákona projde legislativním procesem, předpokládá se jeho účinnost od 1. ledna 2024.

„Česká asociace oběhového hospodářství léta trvá na tom, že směšná částka za skládkování zablokovala rozvoj oboru, skládkovací lobby po mém odchodu z politiky si dokonce zajistila i to, že v mnou prosazeném zákoně o odpadech byl posléze zrušen pravidelný roční nárůst o 50 Kč/tunu SKO! Navýšení horní hranice poplatku za odpady velmi pomůže přechodu na cirkulární ekonomiku,“ zdůrazňuje Miloš Kužvart, výkonný ředitel České asociace oběhového hospodářství, z.s. (ČAObH).

 „Na druhou stranu otázkou je průchodnost sociální, či chcete-li, politická. Neskutečné zdražení energií, potravin atd. pro obyvatele České republiky – jsme v tom smutnými premianty Evropské unie, bude nutit obce, aby i nadále dotovaly občanům poplatek za odpady ze svých rozpočtů, ale v dosti zvýšené míře.“

Celý článek publikován na Komunální ekologie .cz

Aktuality