Hezké dopoledne dámy a pánové, good morning ladies and gentleman,
Je skvělé, že jsme se tady mohli dnes setkat a podívat se společně do budoucnosti oběhového hospodářství a jak lépe zajistit energetickou a materiálovou bezpečnost EU.
Vážená paní prezidentko FEAD, vážená paní předsedkyně výboru pro ŽP českého parlamentu, milý hosté z EU, vážení pánové náměstci, vážené kolegyně a kolegové z FEAD, vážené auditorium, vítejte na třetím ročníku konference “GREATER ENERGY AND MATERIAL SECURITY IN EU COUNTRIES”, kterou pořádá ČAObH.
V roce 2016, když jsme zakládali ČAObH, bylo našim hlavním cílem se vymezit proti stávajícím praktikám v ČR, kde většina odpadů končila na skládkách odpadů. Našim prvním cílem byla příprava a následné schválení nového moderního zákona o odpadech, který by ČR posunul směrem k oběhovému hospodářství. Bylo skvělým úspěchem, že nový zákon byl přijat, ale zároveň, že 80% pozměňovacích návrhů připravených ČAObH bylo zakotveno do zákona.
Nicméně v té době byly členy naší asociace převážně odpadářské společnosti, které se zabývali sběrem a svozem odpadů. Ale již v té době byly tyto společnosti průkopníky v energetickém využití odpadů, které nebylo příliš populární v ČR v těch letech a biologickým využitím odpadů prostřednictvím technologií kompostování. Materiálové využití bylo v úplných začátcích.
Je fantastické, čeho dosáhla ČAObH za 8 let. Naplnily se sny nás otců zakladatelů a asociace se stala středobodem a spojnicí mezi odpadářskými a vodárenskými společnostmi, výrobními podniky, podniky pro recyklaci a využití odpadů a spolupracujeme i se zástupci spotřebitelů.
Našimi členy jsou totiž nejenom velké nadnárodní společnosti a podniky střední velikosti, ale také vysoké školy a co je velmi důležité i další svazy a asociace jako např. Svaz chemického průmyslu, Ocelářské unie, Asociace spotřební elektroniky a dále i Česká vodíková platforma, sdružení výrobců a dovozců baterií, Česká společnost pro jakost a v neposlední řadě i autorizovaná obalová společnost EKOKOM.
Tímto pákovým efektem se naší asociaci daří prosazovat oběhového hospodářství na různých úrovních.
V manifestu, který jsme schválili na zasedání výkonného výboru v červnu letošního roku jsme se společně přihlásili ke 3 základním principům hospodářství v EU a těmi jsou
- Udržitelnost
- Konkurenceschopnost
- Cirkularita
Pokud se podíváme do budoucnosti, oběhové hospodářství si již nevystačí s uzavíráním kruhů, které jste viděli v mých předchozích slidech, ale musíme implementovat nové modely uvažování a podnikání. Okřídlené Thinking out of box se musí projevit v každodenní realitě.
Dovolím si prezentovat 5 modelů :
Prvním modelem je Oběhový dodavatelský řetězec – v celém řetězci budou používány jen recyklované nebo biodegradabilní vstupy. Pro společnosti, které vstoupí do této komunity to může být jasná konkurenční výhoda. Z posledních marketingových výzkumů vyplývá, že 61% zákazníků jsou méně ochotní nakupovat určité produkty od společnosti, u které by zjistili, že nebere vážně svou odpovědnost za životní prostředí a 49% je připraveno platit více za výrobky, pokud by si byli jisti, že jsou vyráběny způsobem šetrným k životnímu prostředí.
Druhým modelem je Recyklace zdrojů – můžete namítnout, nic nového, již probíhá. Vůbec o tom nejsem přesvědčen. Nasazení skutečně moderních technologií, které by připravovali surovinu pro výrobce v kvalitě suroviny z přírodních zdrojů stále brání levné skládkování, zaběhaná praxe, levné suroviny, nekalé praktiky s odpady a vůbec velmi nízké ceny za zneškodnění odpadů obecně.
Třetí model je apel na výrobce i spotřebitele, aby se prodloužila doba životnosti výrobku, a to její využití pro další možnosti. V ČR jsme měli dlouhou tradici v této disciplíně a naše „bleší trhy“, bazary, partiovky, burzy použitého zboží a další nástroje byly vyhlášené. K nim přibývají centra a služby pro sdílení, komunitní centra, potravinové banky a další. Zde však chybí širší zapojení výrobních podniků.
A čtvrtý model je právě určen převážně pro výrobní podniky. Proč by nemohly sdílet své výrobní kapacity, myšleno stroje a techniku, dopravní prostředky a výrobní prostory ? Nákladní auto, které jezdí jen 8 hodin nebo výrobní hala, která je využívána jen na 1 směnu, nemohou být ekonomicky udržitelné.Samozřejmě tady narážíme na nedostatek lidských zdrojů, ale myslím, že s nástupem automatizace a robotizace tento problém vyřešíme.
Poslední model výrobek jako servis jde proti stávajícímu proudu – chceme všechno vlastnit. Vlastníme auto, které využíváme cca 8% jeho životnosti, každý správný Čech vlastní spoustu nářadí a drobné techniky, kterou využívá příležitostně nebo jedenkrát ročně, a velmi podobné to bude i v podnikatelské sféře. Opět podle mého názoru skvělá start upová příležitost.
Děkuji, dámy a pánové, za pozornost. Budoucnost oběhového hospodářství máme ve svých rukou. Musíme však převzít řízení těchto změn a ne být jen pouhými cestujícími.
Zdeněk Horsák, 1. místopředseda výkonného výboru ČAObH