Plán čeká na uvedení do života. ČAObH se podílela na připomínkování a zdůrazňovala potřebu pravidelného vyhodnocování na roční bázi, podle vyjádření zástupců MŽP má jít o otevřený dokument, který bude schopný reagovat například na změny EU legislativy.
Mgr. Petr Špičák: Povolit závod na zpracování odpadů může v České republice trvat až deset let. Tolik času pro transformaci na oběhové hospodářství opravdu nemáme..
S Mgr. Petrem Špičákem, technickým ředitelem Recovera Využití zdrojů a. s., jsme hovořili na téma využívání a dalších perspektiv moderních technologií odpadového hospodářství v České republice i o přechodu k oběhovému hospodářství.
■ Jak hodnotíte návrh nového Plánu odpadového hospodářství POH 2025+?
Návrh POH 2025+ je určité krok správným směrem. V navrženém plánu oceňuji zejména kvalitní zpracování ekonomické analýzy pro nakládání s odpady a to, že jasně ukazuje, kde v ČR chybějí zpracovatelské kapacity pro recyklaci, využití a odstranění odpadů.
Ministerstvo životního prostředí musím pochválit za celkovou kvalitu zpracovaného materiálu, udržení realistické prognózy produkce jednotlivých druhů odpadů, což podtrhuje infrastrukturní deficit klíčových koncových technologií. Některé věci však bylo nutné v rámci meziresortního připomínkového řízení vytknout, a to zejména oblast týkající se zpracování baterií a některé věci související s energetickým využíváním odpadu.
Celkově je důležité, že plán je dostatečně ambiciózní a motivující k rozvoji moderních technologií odpadového hospodářství v České republice a věřím, že napomůže i přechodu k hospodářství oběhovému.
■ Obce a města si někdy stěžují, že nemají dostatek informací o směřování v odpadovém hospodářství. Jaký je váš přístup ke komunikaci s municipálními zákazníky?
Komunikace nejen s obcemi a městy, ale se všemi zákazníky je pro nás klíčová. Jsme proaktivní a nabízíme komplexní řešení.
Jak jsem zdůraznil na konferenci Ekologie a její budoucnost, snažíme se být partnerem, ne pouze dodavatelem služeb. To znamená, že pomáháme zákazníkům s nastavením celého systému nakládání s odpady, včetně osvěty obyvatel.
Pro obce pořádáme různé prezenční nebo on-line odborné workshopy. Poslední se týkal povinnosti obcí třídit odděleně soustřeďovaný textilní odpad, zvýšení zákonných poplatků za ukládání odpadu na skládku, recyklačních cílů nebo podoby ročního hlášení. Navíc právě chystáme jarní vydání bulletinu pro obce, který by měl přinést přehled o tom, jakou přidanou hodnotu naše služby přinášejí například na poli evidence a přehledných analýz.
■ Které jsou priority Recovery v oblasti technologického rozvoje?
Vidíme velkou potřebu rozvíjet infrastrukturu pro zpracování průmyslových a zdravotnických odpadů. V rámci komunální sféry se intenzívně zabýváme přípravou závodu na úpravu směsného komunálního odpadu pro následné energetické využití v Olomouckém kraji. Připravované zařízení bude plně automatizované včetně vytřídění recyklovatelných a materiálově využitelných složek a naší ambicí je mít do konce tohoto roku stavební povolení.
Recovera dále realizuje výstavbu moderní technologie pro zpracování kapalných průmyslových odpadů v Brně, která zajistí bezpečné odstranění těchto odpadů především pro Jihomoravský kraj. V neposlední řadě probíhá ekologizace zařízení na termické odstranění průmyslových a zdravotnických odpadů v Ústeckém kraji.
■ Co podle vás kromě infrastruktury obecně dále trápí odpadové hospodářství v České republice?
Vrámci ČR vidím jako zásadní problém stále malou podporu technologií směřujících k recyklaci a využívání odpadů, zejména v oblasti zpracování plastů. Velkým problémem rozvoje moderních technologií je to, že skládky jsou pořád ekonomicky nejvýhodnější technologií, přestože podle hierarchie nakládání s odpady jsou velmi nízko. Tady by bylo vhodné přehodnotit ekonomické nástroje odpadového hospodářství s cílem větší podpory pro využití a recyklaci.
Stále velkou brzdou jsou i neúměrně dlouhé povolovací procesy, kde jsme na chvostu Evropy. Povolit závod na zpracování odpadů může v České republice trvat až deset let. Tolik času pro transformaci na oběhové hospodářství opravdu nemáme.
