Aktuality

12. 3. 2025

Stanovisko ČAObH k dokumentu Evropské komise z 29. ledna 2025 „A Competitiveness Compass for the EU“

V Praze dne 3. března 2025

Dotčení stakeholdeři v České republice diskutují dokument „A Competitiveness Compass for the EU„ a jeho možné dopadyProblémy, které začaly nekoordinovaným naplňováním Green Dealu jednotlivými generálními ředitelstvími Evropské komise, byly ještě prohloubeny dále popsanými chybami. V posledních dvou dekádách Evropská komise trvale opomíjela při svých návrzích nových regulací tři pilíře udržitelnosti – pilíř environmentální, pilíř ekonomický a pilíř sociální. Toto se musí i zpětně napravit doplněním seriózních dopadových studií (environmentálních, ekonomických a sociálních) u již zavedených regulací a na základě jejich závěrů tyto regulace aktualizovat  či upravit.

Návrhy hlavních úprav po jednotlivých oblastech:

  • Klimatické cíle – nebyly v minulosti provázeny objektivními dopadovými studiemi, nejsou proto realistické, z pohledu ochrany klimatického systému planety skutečné výsledky Green Dealu jsou opačné – deindustrializace Evropy vede k přesunu průmyslu do zemí, kde emisní parametry na jednotku produkce jsou násobně vyšší, nežli v moderních provozech v zemích  EU, stejně jako i následné dopady zvýšených přepravních nároků importem zboží většinou z jiných kontinentů.
  • Požadujeme také u avizovaných delegovaných aktů v budoucnu předkládat seriózní dopadové studie.
  • Pozastavení prací na Taxonomii – přehodnocení jejího pojetí v souladu s realizovatelností ve smyslu CAPEX a OPEX – je nesmyslná představa investic ze strany průmyslu do technologií, jež mají zápornou finanční bilanci i s využitím veřejné podpory.
  • EU ETSplánované zavedení povolenek pro oblast projektů Waste to Energy vyžaduje stanovit stejná pravidla i pro jiné způsoby nakládání s odpady.  Proto se i skládky odpadů  musí zahrnout z hlediska emisí skleníkových plynů do EU ETS systému, vyrovnat tak podmínky pro různé nakládání s odpady. Variantou k tomuto řešení je urychlení odchodu od skládkování. Proces posouzení  EU ETS začne v roce 2026, dá se však předpokládat zavedení přechodného období, optimální by bylo do roku 2035 či ještě lépe do roku 2038.
  • Revize EU ETS: předejděme spekulativnímu a nekalému obchodování. Snížení spekulativní ceny emisní povolenky – její zastropování/fixní cena (např. na úrovni 40 EUR plus inflace). Představa motivačního faktoru pro dekarbonizaci musí být postavena na možnosti udělat jistou a dlouhodobou kalkulaci.
  • Odložení zdanění energií a odmítnutí dalších tlaků na ceny energií legislativními opatřeními.

Závěr:

Výše popsaných několik bodů nás vede k požadavku  „stop stavu“ na zavádění nových regulací a zjednodušení administrativní zátěže, zbytečně způsobované stávajícími regulacemi.

Kontakt:

RNDr. Miloš  Kužvart
Výkonný ředitel ČAObH
Tel. 724695777
Mail: milos.kuzvart@obehove-hospodarstvi.cz

Foto: Freepik.com

Aktuality, Nejčtenější, Tiskové zprávy - vše, Tiskové zprávy a prohlášení ČAObH