Čeští zástupci průmyslu, obchodu, odpadového a oběhového hospodářství, municipalit a zaměstnavatelských svazů žádají Evropskou komisi a Evropský parlament o opravu Nařízení o obalech a obalových odpadech. Jsou další členskou zemí EU po Německu, která požaduje opravu v rámci procesu Corrigenda.
Za několik týdnů bude Evropský parlament (EP) finálně schvalovat Nařízení o obalech a obalových odpadech (Packaging and Packaging Waste Regulation – PPWR), který již předběžně potvrdil letos v dubnu. Po finálním hlasování EP musí PPWR ještě potvrdit Rada.
PPWR prochází náročným evropským legislativním procesem, protože se nové zákonné normy pro obaly a obalové odpady dotknou širokého okruhu evropského průmyslu a budou mít dopad na každého obyvatele. Některá z ustanovení PPWR jsou ale zpochybňována a jejich potvrzení či úpravu mají přinést až budoucí akty v přenesené pravomoci, a to po vyhodnocení odborných analýz.
S tímto ovšem nesouhlasí například zástupci německého průmyslu, kteří ve svém dopise ze 4.7. 2024 žádají předsedkyni Komise Ursulu von der Leyen o nutnou a okamžitou opravu PPWR ve vztahu k opětovnému použití přepravních obalů.
Další nezbytnou opravu PPWR požadují zástupci českého průmyslu, obchodu či municipalit ve svém dopise odeslaný institucím EU před několika dny. Signatáři jsou Svaz měst a obcí ČR, Sdružení místních samospráv ČR, Hospodářská komora ČR, Konfederace zaměstnavatelských a podnikatelských svazů ČR, Svaz obchodu a cestovního ruchu ČR, Unie zaměstnavatelských svazů ČR, Sdružení komunálních služeb ČR, Česká asociace odpadového hospodářství, Spolek veřejně prospěšných služeb a Česká asociace oběhového hospodářství.
Předmětem žádosti o opravu v rámci procesu Corrigenda je zachování platných výjimek pro cíle recyklace obalových materiálů podle čl. 6 odst. 1 Směrnice o obalech a obalových odpadech. Členské státy EU si sjednali zákonné výjimky podle přísných pravidel a ty jsou ukotveny v jejich národních legislativách. V českém Zákoně o obalech tak máme platnou výjimku pro recyklaci hliníkových obalových odpadů, kdy nejpozději od roku 2035 budeme již plnit cíle v maximální povinné míře 60 %. Podle tohoto stále platného zákonného ustanovení jsou proto realizovány a připraveny investice s výhledem do roku 2035.
Signatáři ve své žádosti uvádí: „Vzhledem k proběhlým, aktuálním a plánovaným investicím v oblasti odpadového hospodářství za účelem splnění zákonných cílů sběru a recyklace (při zohlednění již stanovených a nahlášených odchylek), považujeme za nanejvýš žádoucí, aby dosavadní platné výjimky pro jednotlivé členské státy byly zohledněny i v PPWR, a to explicitním ustanovením o tom, že odsunutí termínu plnění cílů recyklace dle Směrnice i nadále zůstávají v platnosti.“
Dále v dopise upřesňují: „Přestože aktuálně připravované nařízení PPWR převzalo citované ustanovení Směrnice i stanovené cíle, je třeba v PPWR explicitně uvést také související zákonné výjimky, které jsou schváleny a aplikovány v legislativách členských států. Předpokládáme proto, že nezohlednění aktuálně platných výjimek pro jednotlivé členské země je chybou legislativního procesu, kterou je ovšem nutné napravit v rámci procesu Corrigenda.“
Plné znění žádosti – Corrigendum v českém jazyce:
Plné znění žádosti – Corrigendum v anglickém jazyce:
(zdroj: obaly21.cz)